Fotoksiążka od Saal Digital

Data: 
09.12.2016
Opis: 

Dzięki uprzejmości firmy Saal Digital w końcu mogłem wydrukować sobie fotoksiążkę z własnymi zdjęciami.

Proces projektowania przebiegał sprawnie. Wybór formatu, rodzaju okładki, rodzaju i grubości papieru nie był trudnym wyborem porównując to do wyboru zdjęć, które mają się tam znaleźć. Ale jakoś przebrnąłem przez selekcję materiału. Program do projektowania pozwala na łatwe ułożenie kompozycji. Szczególnie pomocne w tym były zdefiniowane szablony układów, które łatwo można było przesortować po ilości zdjęć w układzie.

Gotowy projekt można było wyeksportować jako podgląd i ocenić układ oraz rozmieszczenie zdjęć. Zamówienie to już była tylko formalność. Dłuższą chwilę zajmuje przesłanie danych projektu, ale nie można się temu dziwić - zdjęcia swoje ważą.

Po przesłaniu i opłaceniu zamówienia druk wykonywany jest błyskawicznie. Już następnego dnia otrzymałem informację, że paczkę przekazano do wysyłki. Po trzech dniach gotowa książka dotarła w moje ręce. Może ktoś powie, że trzy dni to długo, ale warto tutaj wspomnieć, że przesyłka idzie z terenu Niemiec gdzie swoją siedzibę ma firma Saal Digital. Biorąc to pod uwagę to przesyłka dotarła błyskawicznie.

Książka została zapakowana w solidną tekturową kopertę. Wewnątrz dodatkowo była opakowana w folię piankową. Sztywna koperta i pianka stanowiły wystarczające zabezpieczenie cennej przesyłki.

Samą książkę można zakwalifikować do miana produktu premium. Wykonaniu nie można nic zarzucić.
Sztywna okładka jest solidnie wykonana i ma odpowiednią grubość. Producent zaleca wybór wersji błyszczącej przy ciemnym projekcie. Taki też wariant wybrałem. Cieszy fakt, że można również zaprojektować grzbiet. Na półce będzie można łatwo odnaleźć swoją fotoksiążkę.

Zawartość fotoksiążki można umieszczać już od wewnętrznej strony okładki. Zwyczajowo w składach książki to miejsce jest puste i takie je również zostawiłem. Myślę, że można tam ewentualnie zamieścić tekst z dedykacją, a na ostatniej stronie informacje dotyczące zdjęć lub dane kontaktowe.

Wewnątrz kartki połączone są rewelacyjnym sposobem, który pozwala otwierać kolejne strony bez ich zaginania. Jak dla mnie jest to strzał w dziesiątkę. W tradycyjnej konstrukcji książki często brzegi zdjęć znikają wewnątrz łączenia. Tutaj tego nie ma i zdjęcie rozłożone na całej stronie można podziwiać w pełnej okazałości bez zbędnych problemów z odbiorem.

Mimo iż wybrałem opcje standardowej grubości stron, to jednak zostałem zaskoczony. Kartki są słusznej grubości, co bardzo ułatwia oglądanie gdyż tylko delikatnie uginają się pod własnym ciężarem. Osobiście zamówiłem matowe strony. Myślę, że jest to najlepszy wybór dla zdjęć, ponieważ nadmierne odblaski nie przeszkadzają w odbiorze zdjęć. Mimo iż jest to opcja matowa to i tak posiada ona swój minimalny połysk, dlatego wersja błyszcząca mogła by zawierać ten efekt w nadmiarze.

Jakość druku jest bardzo dobra. Na tyle dobra, że wykryłem poważne błędy w swoich zdjęciach. Wiem już, że mam małe problemy z celnością ustawiania ostrości, oraz przydał by się dobrze skalibrowany monitor gdyż wyszły drobne różnice w barwach, a w przypadku jednego zdjęcia to i cały balans bieli minimalnie był nietrafiony. To upewniło mnie w przekonaniu, że warto od czasu do czasu wydrukować swoje prace, by wiedzieć jak mogą wyglądać. Dodatkowo, wiem już, że nie należy umieszczać dwóch zdjęć rozmieszczonych na całej stronie obok siebie. Szczególnie gdy zdjęcia są z tej samej sesji i kolorystycznie są zbliżone. Takie ułożenie powoduje wrażenie połączonego ujęcia jak na panoramie. Za to całkiem nieźle sprawdza się układ duże zdjęcie i dwa mniejsze. Ale zawsze miałem problem z odpowiednim rozmieszczeniem elementów.

Podsumowując, książka od Saal Digital jest produktem dopracowanym w każdym aspekcie. Nie ma wątpliwości, że reprezentuje bardzo dobrą jakość. Sprawdzi się jako ekskluzywny prezent dla bliskich.

Fotoksiążka od Saal Digital
Fotoksiążka od Saal Digital
Fotoksiążka od Saal Digital
Fotoksiążka od Saal Digital